shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

1. Great Balls of Fire Buddy Holly and the Crickets 2. The Great Pretender Jerry Lee Lewis 3. Blue Suede Shoes Carl Perkins 4. Maybellene Chuck Berry 5. Peg
18. Which sentence in the paragraph is the topic sentence? (1) There's no doubt that Springdale needs a new high school. (2) The old Washington High School o
how do you write 26.17 in word form
1). [(6,1), (6,2), (6,3)] 2). [(0,5), (5,-1), (5,9)] 3). [(1,-6), (3,-5), (1,0)] 4). [(0,8), (1,7), (2,6)]. Which of the following relations is a function?
A word starting in tele meaning to speak at a distance
Who won the 1968 us presidential election by running on a platform of a victory with honor in vietnam
The progression of a nerve impulse with the nodes of Ranvier is called _______. a. Saltatory conduction b. Transmission c. Unmyelinated conduction d. Relative c
Damon and Pythias Damon and Pythias had been the best of friends since childhood. Each trusted the other like a brother, and each knew in his heart there was no
Industrial production crashed during the cultural revolution because people sabotaged the governments reform effort the red guards imprisoned important leaders
Oligodendrocytes are located in the _____. a. PNS b. CNS