hayyamalawi
hayyamalawi hayyamalawi
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

help me plsssssssss:(​

help me plsssssssss class=

Respuesta :

hieu0002004 hieu0002004
  • 04-07-2021

Answer:

1: $1200

2: Food ($6000)

3: $3000

4: $1800

5: $3000

Step-by-step explanation:

1: 10%*12000 = 1200

2: Food 50%*12000 = 6000

3: 25%*12000 = 3000

4: 15%*12000 = 1800

5: Food - Education = 6000 - 3000 = 3000

Answer Link

Otras preguntas

the price of a jacket was increased by 1000 to 6000. what was the percentage increase?​
if ab=5 and a^2+b^2=25,then (atb)^2=​
PLEASE HELP ME-!!!…………………………….
3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much would 5 ice cream cones cost?
what might be some components of an electronic system
. Find the equation of a line that passes through the point (3,-4) and has a gradient of -1/2 Leave your answer in the form y=mx + c
A 48-ounce bottle of soda costs $1.79. What is the unit price? a. $.04 b. $.06 c. $.40 d. $.53
Trevor paints 1/6 of the fence surrounding his farm each day. How many days will it take him to paint 3/4 of the fence ?​
Why do you think Schlosser chose a tone of secrecy in this paragraph describing the IFF meeting room conversation?
I need help with Classifying Rational Numbers for an assignment due tomorrow. Could someone explain it for me?