jlw20941 jlw20941
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 06-06-2021

Answer:

the answer is A. 0.48 $

Step-by-step explanation:

the price of ounce of the watermelon is :

[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
a=(vf-vi)/t solve for tsolve for vi solve for vf
seth traveled 1 mile in 57.1 second how fast did he go in miles per hour
25% of 88 is the same as what percent of 22? 1) 12 1/2% 2)40% 3) 50% 4) 100%
a=(vf-vi)/t solve for tsolve for vi solve for vf
what is the complete subject in the following sentence? the young boy rode the bus to school.
convert to a scientific notation  860,000,000,000 =
Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12,and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but pla
give me a sentence with the words risk and wages
3312 divided by 48 long division