Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Help me please I think this is simple can u please make me a short story with the use of 5 of these words? (refer to the attachment)
given that jacob's chocolates had owner investments of $4,000; net income during the period of $10,000; and owner withdrawals of $300 calculate the ending balan
Abby knows that 1 mile is about 1.61 kilometers. She wants to write an equation she can use to convert any given distance in miles (m) to kilometers (k). How sh
Why do you think the level of education of women impacts the need for early childhood teachers and caregivers? List three reasons.
What section of the letter gives only the recipient's name?______
a health care team is involved in caring for a client with advanced alzheimer's disease. during a team conference, a newly hired nurse indicates that she has ne
What is important to consider about a facility for a business?
I’ll give points + brainalist!!
using the big map question, choose one frome discipline of social science that give you interest to study. try to ask question that related to this, then plan a
What happens to our peace and prosperity when we limit trade?