davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 29+ )
Otras preguntas
Select three ratios that are equivalent to 7:67:67, colon, 6. Choose 3 answers: Choose 3 answers: (Choice A) A 12:1412:1412, colon, 14 (Choice B) B 21:1821:1821
A 6- foot roll of waxed paper costs $3.60. What is the price per inch?
identify the characteristics of logic problems.select all that applyA) a problem that can be solved in a methodical manner.B) a problem solved with well-defined
I didn’t study and it’s 2 am pls help
what is sir Lucas's advice to Arthur?
Choose the best Spanish word to complete the sentence. Ese león _________quiere comer. tú yo me
A cake recipe for 5 people requires 2 eggs.How many eggs do we need for a 15 person cake .
Circuit learning is defined as.
Simplify: 80÷4−2(2+1)2
Find the 10th term of the geometric sequence a9=-5 r=-1/2