49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

This is for anyone who needs points just respond something random to this.
Number 17 please! Using the number line, find the sum of 7 and -11.
savior who would restore land to the Jews
Help? Pleaseeeeeeeeee
Which group believed moral behavior was important to their religious beliefs? A.Egyptians B.Egyptians C.Hebrews
what was Hubble's Discovery in the 1920s​
Complete the table to determine the amount of money that gabriella would recieve in exchange for 200 u.s dollars in each country
John is making an experiment for class. The equation H=-0.3m+16.4 models the relationship between the height of a candle in centimeters. H is the time the candl
which statement is true about provider information on the chronic condition verification form?
You are going to take a one-hour bike ride. Explain how you will prepare for the ride, what you will take with you, where you will ride, and what you might see