24kvilledareyes 24kvilledareyes
  • 05-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most: 12 cat toys, 4 bags of cat food, or 3 litter boxes? Explain.

Respuesta :

lilsanta92
lilsanta92 lilsanta92
  • 05-05-2021

Answer:

4 bags of cat food because food for pets are expensive

Answer Link

Otras preguntas

—7x — 3х + 2 = –8x — 8​
xam Why were farmers making a profit during the early 1920's? A. Farmers had saved money by not having to use machinery in the fields. B. Farmers had invented n
A recipe calls for 1/3 of a cup of sugar per batch. Elena user 6 1/6 cups of sugar to make multiple batches of cookies. How many batches did she make?
BRAINLIEST Are the credentials of expert witnesses important? Explain your reasoning.
Ewan is a nonresident of California and holds a partnership interest in a California partnership. He received a Schedule K-1 from the California partnership tha
Find the slope of the line through each pair of points. (19, −16), (−7, −15)
How does the new catalyst with copper work? A: It helps turn ethanol into carbon dioxide. B: It helps turn carbon dioxide into ethanol. C: It makes chemical rea
Simplify A rectangle has a length of 2(x + y) and a width of 3(x − y). Write an expression for the perimeter of that rectangle. Simplify the expression. ****Hin
Please help, find x.
Which inequality is true when the value of g is 20?