mahemjk36
mahemjk36 mahemjk36
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

William purchased 12 pounds of coffee for $45. The model represents
the cost, c, for each pound of coffee purchased.
What was the cost of one pound of coffee?
F $0.27
G $37.50
H $540
3 $3.75

Respuesta :

sstnh sstnh
  • 04-05-2021
Answer is $3.75 because $45/12=$3.75
Answer Link

Otras preguntas

m% of n =What is m% of nplease send steps
Write a essay or a paragraph on how we spend our winter vacation
Examine the following function header, then write a statement that calls the function, passing 12 as an argument. def show_value(quantity):
What is the missing numerator? 5 6 01- 6 8. 9 -- 6
in a farm 20% of animals are cows . 0.4 are goat and the rest are sheep.How many cows are there if there are 40 sheeps​
Which best describes the statement a plane contains at least 3 points not on the same line? a. always true b. sometimes true c. never true d. cannot tell
simply fully please ​
How did Democrats react to losing power during Reconstruction? They worked with the Republican-controlled Congress to compromise on issues. They used violence
List four kinds of human interest stories.
Is “she’s a forest fire” a metaphor or hyperbole?