krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the surface integral S F · dS for the given vector field F and the oriented surface S. In other words, find the flux of F across S. For closed surfaces
Which of the following is a polynomial function in standard form with zeros at -8, -1, and 3?
PLEASE HELP ME! THANK YOU SO MUCH!!
What is the product of (6x – y)(2x – y + 2?
Write three to five sentence explaining any strategies you used and what new understanding you gained from the text as a result of reading it aloud
name a paralleloram that is neither a square, rhombus nor rectangle
X - 9y = -45 Find the x and y intercepts
Which equality represents written in function notation?
Into how many main groups are fish divided? a. one b. two c. three d. four
Which statements are true of an allegory? Check all that apply. It is an extended metaphor. It has literal and symbolic meanings. It helps to communicate an ab