Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

it cost $4.25 foe one pound of roast beef. how much will it cost to purchase 2.5 pounds of roast beef?round to the nearest cent

Respuesta :

michelle248 michelle248
  • 01-12-2016
Since the price is $4.25 per one pound, you multiply the $4.25 by 2.5 pounds, giving you $10.63.
Answer Link

Otras preguntas

Why do rice plants include starch and protein in their seeds
Equipotential lines are lines with equal electric potential (for example, all the points with an electric potential of 5.0 V). Using the plot tool that comes wi
a body weighs 100newtons when submerged in water. calculate the upthrust action on the body​
What did each school of thought advocate in terms of social policies?
Two identical trucks have mass 5500 kg when empty, and the maximum permissible load for each is 8000 kg. The first truck, carrying a 3900 kg, is at rest. The se
Please answer this question now
Stars are _____ for most of their lives. A) stable B) unstable C) unpredictable
The population of a town increases 10% every 3 years if the present population is 72600 calculate its population after 6 years and 6 years ago
Please help.. I'm really stuck
f(x)=6x+2 and g(x)=-9x-5 Find the product of f and g.