elizagrey
elizagrey elizagrey
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

HELP! :))

If 35 liters of petrol cost $21.00, what is the price per liter?

Respuesta :

ChocoChocoCho
ChocoChocoCho ChocoChocoCho
  • 02-05-2021

Answer:

1.66$ per liter

Step-by-step explanation:

Hi there! I hope you're having a good day so far. :)

So this equation is quite simple. To write it out, you get:

35/21.00=?

All you need to do is get a calculator and put that in.

Then you will get 1.66666667, but to 'simplify' it, you just get 1.66 dollars per liter.

Therefore, the answer is 1.66$ per liter.

Helper's Message:

I hope this answer helped you! I wouldn't mind if you hit the 5-star rating or gave me a thank you. ☺️

-ChocoChocoCho

Answer Link

Otras preguntas

how is the formula for the perimeter of a rectangle an application of the distributive property
If y=(x+3) 2 then (-2x -6) 2 must equal
how many weeks are in 49 days
Most of the learned women of the middle ages were? A) Nuns B) Professors C) Artisans D) Merchants
How many sixties are in 244?
Michael made a baby quilt that was 3 feet wide. It's perimeter was 16 feet. What was it's area?
If the ratio of the arc length to r is 1, then the measure of is 1 radian. The ratio of arc length to r is always equal to 1. If the measure o
Can someone help me write an equation in slope intercept form and then find the slope and Y intercepts for 3x-9y=27. (Only comment if you know the right answer)
The Sumerians are the earliest known inventors of ___________.
Which constitutional amendment prohibited the selling of liquor anywhere in the United States