jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

How were the. Colonial slaves treated by the government or society?
Consider the model for natural selection. Describe a scenario that represents this model of natural selection. A) In a population of rabbits, some are brown a
What's complementary strand of DNA would be produced from the strand CGT AT
The presidential election of 1928 pitted Al Smith of New York against a. Herbert Hoover. b. John W. Davis. c. Bob La Follette. d. Theodore Roosevelt.
A college has a student to teacher ratio of 30 to 2. If there are 176 teachers at the college, how many students attend the college? A. 2,640 B. 3,696 C
Which two types of poetry focus on the poet's experiences? A. sonnet and tanka B. tanka and haiku C. haiku and lyric poetry D. lyric poetry and sonnet
which is bigger a pint ,quart or a ounce
expression i need help
Use a number line to order the numbers from least to greatest. 24.) 87/200, 0.44, 43.7%, 21/50
how many 30 degree angles does it take to make a full turn?