person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Find x .............
define redistrict in government​
what factors have caused many Australian farmers and ranchers to move to urban areas?
Write the linear inequality in slope-intercept form. 4x – 6y ≥ 16 A. y≥23x−83 B. x≥32y+4 C. y≤23x−83
With the Industrial Revolution came opportunities for women to work outside the home in factories. demand equal pay with men for their work. choose work over ge
12.93 is what percent of 172.40?
find the perimeter of the figure. each unit is 1 cm​
Which inequality and solution represent keeping the area of a triangle under 36 square feet if the height is twice the length of base b
object moving on the xaxis with a constant acceleration increases its xcoordinate by 80 m in a time of 5.0 s and has a velocity of +20 m/s at the end of this ti
Find the volume of the prism.