leviathansqt
leviathansqt leviathansqt
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Rose bought 60 feet of wire for $16.80 she needs 40 more feet. if the unit price is the same, how much will she pay for the extra 40 feet for wire?

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

she will pay $11.20

Step-by-step explanation:

16.80÷60=0.28

0.28x40=11.20

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

What does the radiation caution sign mean?
Many minorities battled discrimination by (A) getting an education (B) opening businesses (C) relocating their families (D) organizing advocacy groups
Scribes became important in Sumerian and Egyptian life because they __________. A. were the only people who could read and write B. judged property disputes aft
what valuable resources are located in the taiga?
C=11.304 m, r. C is circumference and R is radius
How many years did it take the continental United States to grow to its present size?
what is the best way to study for a world geography voab quiz?
What is a prediction that suggests what you expect will happen? PLZ help.
who created the Ursuline order
raise 2/7 to a fraction with denominator of 28.