lolemma3
lolemma3 lolemma3
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Help me with these ASAP!!!!!!

Help me with these ASAP class=

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 02-04-2021

Answer:

6) 108 in³

7) 30 ft³

Step-by-step explanation:

6) volume = 36 x 3 = 108 in³

7) total volume = 4 x 5 x 6 x 0.5 = 60 ft³, each person gets half = 30 ft³

Answer Link

Otras preguntas

What is the unit rate: $1.12 for 8.2 ounces
The sum of the measure of two angles is 183.6 degrees. On angle has measure of 54 degrees. What is m, the measure in degrees of the second angle
Read the sentence and answer the question that follows: In the event that you spy a tornado, go and seek shelter in a dark room that has no windows. Which state
Three challenges bricks construction may encounter when trying to implement their corporate social investment plan in the local community
In scientific terms, how is power related to work? A.Power is the ability to do work. B.Power is the force of work over a certain distance. C.Power is the rate
(b) 一2-+-311X+5 ; X--2 X2+3.X_-10
A company is trying to figure out how students will best be able to learn about the organs of the human body. Their current model is a black and white drawing o
The pitch of a roof is found the same way as the slope of a line. What is the pitch of a roof that has a height of 9 ft and a horizontal run of 7? A) 1/2 B) 2/3
The beliefs, attitudes, and behavior associated with a person or group; a way of life. Career Interests Lifestyle Values
She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?