jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

the number 0.1111... repeats forever; therefore, it is irrational.
What is the drawing technique of using dots instead of lines called?
what sacred writing contain the religious beliefs of Judaism, including the ten commandments?
1/3(1−1/4)exponent 2
HELP!!!!! I need the answer!!!
what are the vaccinations required by law per the childhood vaccination injury act of 1986
Planning for the possiblity that your home might get struck by lightning and catch on fire is part of a plan for _____. a. financing b. managing income c. manag
A parachute works because the canvas of the parachute is acted upon by ______. a. inertia b. gravity c. velocity d. momentum
what type of verb is the underlined word in the sentence? the reporter writes daily for the newspaper. a. transitive b. intransitive
round 12.091 to the nearest cent]