vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

When consumed, alcohol is absorbed through the stomach and small intestine and goes directly into the _____.?
With relative ppp, a rise in a nation's inflation rate is always offset by an increase in the rate of __________ of its currency. appreciation revaluation depre
why is it correct to say that seawater is a mixture
What is the slope of the line that passes through the points (-5/3,-1) and (-2,9/2) 2/33 -2/33 -33/2 33/2
Which is equal to open parentheses 4 x squared plus 3 x minus 1 close parentheses plus open parentheses negative 3 x squared minus 5 x minus 8 close parentheses
If a mineral can be mined, what is it called? A. A metal B. A precious jewel C. An ore D. A gemstone
Geography feature between India and China
Which was a key event that influenced the writing of J.R.R. Tolkien? 1) the death of his grandfather 2) World War I 3) World War II 4) the Holocaust NOTE: If yo
Is using the option to store passwords using reversible encryption a good security practice? why or why not?
Janice usually sells 7 cars and 3 trucks per week but this week she only sold 5 cars and 1 truck what is the percent decrease for each vehicle