camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

The carboxylic acid group of aspirin is deprotonated by what ion.
A bull was deliberately placed in the painting Guernica because it was the national symbol of Francewhere the artist was exiled TRUE OR FALSE
The measure of an angle is 75°. What is the measure of its supplement?
In your opinion, what makes a good president? Why?
41) Ten baseballs weigh 1.417.4 grams. About how much does 1 baseball weigh? Round your answer to the nearest tenth of a gram. Round your answer to the nearest
Hoping to be named Salesperson of the Month, Jason called the names from 2/3 of a page of the phone book last week. This week, he called the people listed on an
But it has a great importance (Make it Exclamatory)
x y² O = 1 25 16 x² y² = 1 16 25 x? = 1 16 25 x2 = 1 16 25 Previous Question Question 1 (Answered)
A ball has a 8 J of kinetic energy and its mechanical energy is 25 J. If the ball has a mass of 3.2 kg, what is its height above the ground?
Mr. Hyde was pale and dwarfish, he gave an impression of deformity without any nameable malformation, he had a displeasing smile, he had borne himself to the la