il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

____ is the length of the actual path followed aahhh just trying to get some science done
I didnt mean to put false on them but I rlly need help
in a triangle PQR, right angled at Q, PQ=20cm, QR=15cm. find the PR
The wealth and power of Songhai derived from a. its extensive gold mines b. Timbuktu's reputation as a center of Islamic teachings c. the merchant crossroads ci
May I please receive help on this question
Your teacher gives you an assignment to create a video on 1950s Cold War events. You decide you want to Include collage of Cold War-era propaganda. Considering
HELP HELP FAST sahdgjhasgdjhsgd
the mean of the set of data 9,5,9,5,5,13,m and n is 8. a) calculate the value of m+n b) hence, Find the mode of the set of data if (i) m = n(ii) m ≠ n​
Which of the following will cause water to change to ice! A Stirring the water B Putting the water in the sunlight C adding salt to the water D removing heat fr
Số protein,số electron trong oxygen