frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

the rectangles on a quilt are 2in. wide and 3in. long the perimeter of each rectangle is made by pattern of ref thread. if there are 30 rectangles in the quilt,
Which cells undergo cell division? a. prokaryotic cells only b. eukaryotic cells only c. cancer cells only d. both prokaryotic and eukaryotic cells
If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?
If a circle is cut from a square piece of plywood, how much plywood would be left over? Use 3.14 for pi
A test cross with an organism with a homozygous recessive genotype results in 50% of the offspring exhibiting the recessive trait. What is the genotype of the t
When y = x^2, which of the following expressions is equivalent to –y ?
If 4x+5y=10 and x+3y = 8 then (5x+8y)/3=
In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
What is the average of 30, 40, and 80?
Place the mouse, fruit fly, duck, and gorilla in order of their relatedness to humans, from least related to most related. a. mouse - fruit fly - duck - gorilla b