tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Where was copernicus born and what did he do in his early life?.
In which position would the southern hemisphere experience spring?.
PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST Rewrite each sentence using correct punctuation, end punctuation, and adding quotation marks where needed. 1. aunt sally, did you
Brainliest if correct
What are some of the most complex building types to design?.
g(n) = (n + 2)² g(n) = ?​
3. There are 525,960 light minutes in 1 light year. How many light years does it take light from the Sun to travel to Earth?
Describe three different types of evidence that scientists use to support the theory of evolution. Explain how each piece of evidence supports the theory of evo
Can the zodiac move through the constellation
____________ rays show areas where large quantities of energy are released.