tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true? Most eastern European nations are candidate countries. All of the Western European Nations are part of the European Union. All Eu
Which Supreme Court decision denied the right of states to take tribal lands but was ignored by President Andrew Jackson?
Which level of government maintains public utilities, and licenses and oversees businesses?
how to solve 245 - 137
How long should the necklace be ?
What s 5346 x 7256 =
How is political science different than "civics" or current events? A. Political science only studies national politics B. Civics
expanded form for 6009
Write two decimals that are equivalent to 3.7
The land purchased as a result of this Act had to be settled and occupied by people planning on permanent occupancy. a. Homestead Act c. Dawes Act b. Mori