tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

state any two functions of government office​
Justina..........a lot of instances to support her claim answer please
Consider the graph of the function f(x)=(x−2)12 below. Which statements are true about the function f(x) ? Choose all that are correct. A The minimum value of f
Describe the people you would have seen in the factories.
5. The table shows all the possible outcomes for flipping a coin and spinning the pointer of a spinner with four equal-sized sections labeled 1 through 4. 1 2 h
The bond line formula, represents the molecular formula _______.A: c7h6Br2 B: c7h2br2PLEASE HELP ME!!!!!!
Find all solutions. x +4x=0
Why did A. Phillip Randolph organize a march on Washington in July of 1941? The march did not happen because Mr. Randolph and President Roosevelt reached an agr
how to determine area of the following,in some cases leave the answer in term of x ABJH​
This box plot shows information about the marks scored in a test. Nobody gained exactly 30, 48 or 70 marks. 120 students gained less than 70 marks. How many stu