adj2006rcj adj2006rcj
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A store buys for 12$ each and marks up the price 25% what's is the price for a shirt at the store?

Respuesta :

60002135330 60002135330
  • 03-03-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

25% of 12 is 3 so just add that to the original value

Answer Link
vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 03-03-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

Multiply the cost by the percentage mark up

12 × 25%

Convert the percentage into a decimal

12 × 0.25

3

Add the mark up to the original price

12 + 3

15

Answer Link

Otras preguntas

What happens if standard deviation is greater than mean?
the third side of an isosceles triangle is 8 inches shorter than the other two sides the perimeter of the triangle is 70 inches find the length of each side
how can I do two cubed
The distance around the middle of a sphere (the circumference) equals 37.699 in. what is the surface area of the sphere?
What was the effect of the Supreme Court case Marbury v. Madison?
2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
H E L P P L Z!!!!!! thanks
Energy is released when the outer phosphate group on ______ is broken off A) DNA B) AMP C)ATP D) none of above
How did mendelssohn seek to influence jewish religious thought in his time?
Energy is released when the outer phosphate group on ______ is broken off A) DNA B) AMP C)ATP D) none of above