charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

How many moles of O are present in 3.5 mol of Al2(SO4)3
Select all the expressions that are equivalent to -36x+54y−90. A. -9(4x−6y−10) B. -18(2x−3y+5) C. -6(6x+9y−15) D. 18(-2x+3y−5) E. -2(18x−27y+45) F. 2(-18x+54y−9
5.50 L of a 0.190 M CaCl2M CaCl2 solution How do you find Grams?
In order to use data to inform decisions, the organization’s FIRST step must be to: A) organize their data B) train employees in effective data mining technique
What structures act as filters to trap pathogens and damaged cells as lymph flows through them?
solve these equations show solutions on a number line. |x+8|=x+8
[tex] log_{a}( \sqrt{a} \sqrt{a} \sqrt{a})[/tex]​
In PQR the measure of R=90 the measure of P=62 and RP=8.6 find the length of QR to the nearest tenth of a foot.
PLSSS HELP I HAVE 15 MINS TO TURN THIS IN!!!!​
Divide R125 in the ratio of 2:3​