ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

According to Article I of the Constitution, who has the ability to approve foreign treaties? the Cabinet and the President the House and the Senate the Sena
What does p equal? P+2/p+7=3/6
what are the coordinates of E' after a dilation of 1/4 about the origin? the coordinates for E is (-2,-2).​
30% chance you will be elected president of the history club and 20 percent chance your friend will be elected treasurer what is the experimental probability
¿Hicistie tu malatya Ayer? A. Sí , hice mi maletas ayee B. Sí, hizo mi maleta ayer C. Sí , hago mi maleta ayee D. Sí, have mi maleta ayer
A distance-time graph indicates that an object travels 2 m in 2 s and then travels another 30 m during the next 40 s. What is the average speed of the object? A
Ana presenta un examen. la cafetería el estadio la biblioteca el salón de clase el auditorio
what is 1/x∧-3/6 and how do you get to that answer?
How many solutions does the system have?2y=4x+6 y=2x+6
Which construction can you use to prove the pythagorean theorem on similarity of triangles