jonathannnn17 jonathannnn17
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

miguel is selling candy bars for a school fundraiser. if all candy bars habe the same cost and 2 candy bars costs $5 complete the ratio

Respuesta :

220036446
220036446 220036446
  • 03-03-2021

Answer:

if 2 candies cost $5;

then 1 candy will cost $2.5

therefore, the ratio is 1:2

Answer Link

Otras preguntas

You apply gold foil to a piece of red poster board to make the design shown. Write an expression in simplest form that represents the area (in square inches) of
Please help @musiclover10045 I have been stuck on this problem like forever
A student says that the solution of 375=x-28 is 347. Explain the student's error and find the correct answer.
Raphael went to the store and bought212 pounds of chicken for $9.00. What was the cost per pound of the chicken? Round your answer to the nearest cent, if nec
Which government passes laws in order to protect the rights
Solve?????????????????
Natalie bought 8 chicken wings for $10. What was the cost of the wings in wings per dollar?
what are the three main ideas of the cell theory
60 points plz answer!! Figure JKL is reflected about the y-axis to obtain figure J’k’L’. Which statement best describes the relationship between the two fi
How does a natural ecosystem offer suggestions towards a more economical and eco friendly human model.