hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

5.815 + 6.021 as a mixed number
5.815 + 6.021 as a mixed number
what is 15.70796327 rounded to 1 decimal point?
what is 15.70796327 rounded to 1 decimal point?
Which of the following statements is not true?"Whom" can serve as the object of a preposition."Whom" is an object pronoun."Who" and "whom" are personal pronouns
2x+8=22 how do I figure out the answer to problem 2x+8=22 ?
WRITE EACH RATE AS UNIT RATE. 162 WATER BOTTLE IN 9 CASES=
How do i find the greatest common factor of 150, 275, and 420 ??
What is larger 0.6 or 3/4 explain?
Tim solved a system of linear equations. He found that an infinite number of points satisfied the system. What do you know for certain is true about the two lin