crharper2 crharper2
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4.
How much do 16 avocados cost?
How much do 20 avocados cost? $10 because it’s 0.50 per avocado
How much do 9 avocados cost?

Respuesta :

tuomizoe
tuomizoe tuomizoe
  • 01-03-2021

Answer:

If each avocado costs 0.50, then 16 avocados would cost $8.00, 9 avocados would cost $4.50

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

4x + 3 = 2x + 9 Solve for x
During binary fission in a bacterial cell, a base pair is changed from adenine to cytosine. what has just occurred?
Confused about this question
What are your thoughts on the way the supreme court has attempted to define what constitutes a ""serious offense"" vs a ""petty crime""? should there be a more
(3-4^2)^2+8 Bdhdhdhsjsjsj
Solve the proportion. A. 12 B. 2 C. 8 D. 16
All walks of life in the United States continue to criticize the government for its ineffective response to the epidemic
How do scientists believe that chloroplasts got into photosynthetic cells? ​
Please help me with the question below 10 points each pls explain as well or I'll report you thanks :)
Read the excerpt from “Death by Black Hole.” If you were made of rubber then you would just stretch in response. But humans are composed of other materials such