iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

please help me!!! asap please please please
I think of a number q, multiply it by 2 and add 5. I get the same answer as when I minus 2 from q. Find the value
In order to get a good workout on your treadmill, you figure you have to run 528 feet in one minute. What are the possible numbers of miles you have to run in 2
PLEASE HELP whats the answer for this problem
Which statement explains the goal of using sustainable practices in food production?
I NEED REAL HELP PLEASEE!!! a store has televisions on sale for 20% off the original price. The original price of a television is 150 before the sale what will
Perhatikan pola bilangan berikut:2,-6,18,-54,162,...​
The same people conquered both Israel and Judah True False​
What argument does George Mason give for not ratifying the Constitution?
there are 36 carpenters in a crew. On a certain, 29 were present. What percent showed up for work? (round to the nearest tenth)