ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

if cosA=3√2/5,then show that cos2A=11/25
(S)-CH3CH(N3)CH2CH2CH3 can be synthesized by an SN2 reaction. Draw the structures of the alkyl chloride and nucleophile that will give this compound in highest
Fill in the missing numbers. 0, 1, 5 ,4 ,...., 12 ,.....​
someone help me please
Complete the following question with the correct form of poder: ¿______ nosotros ir a a tu casa? Puedes Puede Podemos Puedo
Cláudio pode ir de sua casa a escola andando três km para o Norte, 2 para o oeste, um para o sul, quatro para o leste e, finalmente, 2 para o sul ponto para ir
A marketing researcher interviews a large number of respondents and asks them a set of questions that are listed in a questionnaire. The respondents are require
Given the function (Image below) [Algebra ll]
During the same Olympics, Bolt also set the world record in the 200-m dash with a time of 19.30 s. Using the same assumptions as for the 100-m dash, what was hi
Suppose that you are offered the following "deal. You roll a six-sided die. If you roll a 6, you win $8. If you roll a 3, 4 or 5, you win $1. Otherwise, you pay