Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

A train travels 81 kilometers in 3 hours, and then 63 kilometers in 4 hours. What is its average speed?
You are the network administrator for a school system. Your boss informs you that she is thinking of implementing a BYOD program. She asks you if there are any
Why are forest considered biodiversity hotspots ?
line m passes through point (-2,-1) and is perpendicular to the graph of y=-2/3x+6. Line n is parallel to line m and passes through the point (4,-3).What is t
Chris has a box of photos. He pastes some of the photos on 7 pages of his notebook for a school project. He pastes 5 pictures on each page. He is left with 140
Confucius served as a teacher spreading his ideas; he tried to work in government to bring positive changes. True False PLEASE I NEED HELP !!!!!!!!
The amount of money in a bank account increased by 21.5% over the last year. if the amount of money at the beginning of the year is represented by n which expre
I really need help!!!
Which of these are defining characteristics of language? Select all that apply. arbitrary figurative significant systematic inherent
which material absorbs the most solar radiation