kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

What is the method of ice cores
Which of the following statements regarding HIPAA policy is true?
the numbers are 4,3,6,4,6,7 and 10 and you have to find the volume, volume a is where the lines are a d volume b is the other side so left is A and right is B
How has immigration shaped Saskatchewan culture
Write a clear problem statement plus the objective of your project on poor service delivery
What is the SI unit for molar mass? a. gram. c. mole. b. gram/mole. d. mole/gram.
I am confused on number 15, the instructions are at the top.
The set rules and standards by which a society governs itself is known
according to the nebular theory,how did the solar system form?
The burrowing owl is found in dry, open areas such as grasslands, prairies, savannas, deserts, farmlands, golf courses, and other urban areas throughout most of