ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

can i please get help with this question?
Need help!!!! Please help me!!! I will give BRAINLIEST ANSWER TO FIRST CORRECT RESPONSE!!! 25 POINTS!!
Columbus (was/was not) successful in his attempts to find gold.
algebra question pls help
Solve the equation. Check your solution, if possible[tex]4(3q - 2) = 16q[/tex]
Scientific skills exercise: interpreting a scatter plot with two sets of data which variable is the independent variable--the variable that was controlled by th
37,204.182 rounded to the nearest tens place
what is the only limit on amendments
What is the greatest common factor of 24 and 84? A. 6 B. 12 C. 20 D. 24
Which equation can be used to describe the direct variation function between E, the total earnings in dollars, and h, the number of hours worked? E = 1.5h E = 7