avaterilli2009
avaterilli2009 avaterilli2009
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

4 pounds of tomatoes cost $8. How many pounds of tomatoes can you get with
$14?

Respuesta :

saraeliz07 saraeliz07
  • 12-02-2021

Answer:

7 pounds

Step-by-step explanation:

8 divided by 4 is 2 so $2 per pound

14 divided by 2 is 7 so therefore it would be 7 pounds

I had the wrong answer before sry haha

Answer Link

Otras preguntas

a video game is on sale for 25 percent off the original price is $42. what is the discount? and what is the sale price?
What was significant about the new habitats Darwin visited?
a video game is on sale for 25 percent off the original price is $42. what is the discount? and what is the sale price?
Who established a school for navigation?
How many cups are in 1 gallon of water
Description of what is an ecosystem
what does diametor mean?
Water Cycle: As _________ get too heavy to hold the liquid, the liquid droplets fall back to Earth.
You work at a fruit market. Bananas cost 50¢ a pound. A customer hands you a bunch of bananas that weighs 3 pounds. How much should you charge for the bunch o
Rick has a collection of 6 video games. He let's his best friend borrow 2/6 of his video game collection. Write two fracations a equivalent to this numbet. Expl