Nate87435 Nate87435
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

. Phillip spent $7.84 on apples at the grocery store. If he bought 2.3 pounds of apples on Monday
nd 1.2 pounds of apples on Tuesday, how much did pay per pound? (4 points)

Respuesta :

x111flowers
x111flowers x111flowers
  • 04-02-2021
2.3 pounds + 1.2 pounds = $7.84
3.5 pounds = $7.84

7.84/3.5 = 2.24

It’s $2.24 for a pound of apples
Answer Link

Otras preguntas

Wonderful people, please come in and try to help me. Please, only real comments not a random answer.
How many gallons of water will be in the fish tank after 3 minutes? 0.5 mins = 0.8 gallons
how is this scientific notation: 12,050,000 = 1.25×107 wrong
translate the following question= You must be at least 18 years old to vote
The selling price of a watch is Rs. 595. If the watch wassold at 15% discount on the marked price, Find the marketprice of the watch.​
What is the chemical name for the compound Sb2O5 ?
A geometric sequence has a first term of 3 and a fourth term of 81÷8. Find the eighth term
Zn+2HCI→ZnCI2+H2 Is this equation balanced or unbalanced? Explain.
Given this measurement 2642 ft, how many significant figures are there?
What plane is the line showing? transverse sagittal dorsal median