juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The regular price of an item is $65. The item is on sale with a discount of $8.What is the discount rate
one third of a number is 15 less than five sixths of a number
What is the holy trinity? How does it affect the lifestyles of Christians in the modern world?
Evolution of a species could occur as a result of changes in the (1) DNA in muscle cells (2) base sequences in liver cells (3) genes in an egg cell (4) number o
The British government tried to stop smuggling with the a. Stamp Act. c. Sugar Act. b. Molasses Act. d. Trade Act.
Tell me hundred words without the letter "a"
what is the purpose of the following sentence? i think it would be best to study the problem carefully
Santa can see up to 25 children per hour. what is the maximum number of children he can see in 6 hours?
How did the French Revolution contribute to democracy?
Which of the following is not a major reason for voter registration? a. prevent people using false names from voting c. prevent immoral people from voting b. pr