gabbyarias2006 gabbyarias2006
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Keliy has $25 to spend on construction paper at the craft
store. If a package of construction paper costs $1.62, what is
the GREATEST number of packages Kelly can buy?

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 03-02-2021
25/1.62= 15.43

1.62 x 15= $24.30

Kelly can buy 15 packages.
Answer Link

Otras preguntas

True or False ! To determine the inverse of a function is a function you can perform the vertical line test
Choose the BEST paraphrase of this text: A koala will spend the majority of its day, about twenty two hours, sleeping in its eucalyptus tree. A) Koalas sleep
Turn these mixed numbers to fractions
Read the quotation from "A Psalm of Life." Let the dead past bury its dead! What is the effect of the repetition of the word “dead” in this line?
What comprises the backbone or side pieces of the dna molecule?
What does this graph suggest about the costs and benefits of balancing the budget
Write each expression in standard form . -3(1-8m-2n) 5-7(-4q+5) -(2h-9)-4h
Why are people in chihuahua lightskinned?
Why were they called the Roanoke settlers?
Why did the United States shipping industry flourishe in the late 1700s