jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

Billy is creating a circular garden divided into 8 equal sections. The diameter of the garden is 12 feet. What is the area of one section of the garden ? Explai
Two 100-w light bulbs used a total of 400wh of energy. For how many hours did the light bulbs use power?
compare and contrast volume and surface area
What is the slope of a line represented by the equation 2y = × - 4?
The internal combustion engine was an innovation of A. Guglielmo Marconi B. Thomas Edison C. Alexander Graham Bell D. Jean Lenoir E. Gustav Eiffel
What is 2 3/4 multiplied by 3?
(3 pt) What Muslim ruler, born a nomad, established an empire that eventually spanned three continents - Asia, Africa, and Europe? A. Osman B. Ismail C. Abbas I
Wen Ti, an emperor of the _______ dynasty, looked to the Han dynasty for methods of control and order. Sui Tang Song Yuan
PLEASE HELP!! In a recent student government election, the ratio of students who voted for the winner to all the students who voted was 0.88. The number of stud
Help on logarithmic equation