quonbrown318
quonbrown318 quonbrown318
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

20 pounds of pet food for 14.99​

Respuesta :

cat23k
cat23k cat23k
  • 03-02-2021

Answer:

if you're looking for the cost per pound its 1.3 because 20 divided by 14.99 is 1.3 :)

Answer Link

Otras preguntas

A chemist finds that 30.82 g of nitrogen will react with 17.60 g, 35.20 g, 70.40 g, or 88.00 g of oxygen to form four different compounds. Calculate the mass of
how can you decrease the momentum of an object?
The second electron transport chain ends with a(n) ______ that creates NADPH. a. enzymeB. glucoseC.waterD. none of the above2. What mediates the reduction of ca
A sporting goods store has added a section with trail foods and snacks. Raisins cost $5.00 per pound and peanuts cost $3.80 per pound. Raisins and peanuts are g
When children first start to speak in sentences, what is usually true of their speech?
SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!
Sandy gave a high five to 2 of her friends. Each of her friends gave a high five to 2 more friends who each gave a high five to 2 friends. This process continue
Why is it important to know the terms related to Oncology services as well as terms related to the endocrine, nervous, and special senses systems?
Please help me ASAP thanks !!
Select the equation written in standard form. 2x - y = 4 <--- is it this? y = 2x - 4 y + 2 = 2(x - 1) y - x = 4