inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

how many solutions does the following system of equations have y=5/2x+2 2y=5x+8
chuck was chopping wood.when he was done he had 25 kg of firewood what was most likely the weight of the wood before he chopped it
please help me i dont understand this ​
What is the complex conjugate of 7 + 8i ?
Write down the function of motor nerve.​
How to use Neocosmic in a sentence
Noemi admires and trusts her state's governor. Which candidate is she most likely to support? A. Candidate H served as a state secretary under the governor and
Who wants to teach me Spanish????
The map shows the Gupta Empire. A map titled Expansion under Gupta Rulers. A key shows rulers and area of expansion by color. Chandra Gupta I (circa 320 to 35 C
​how soil and decomposers contribute to the ecosystem.