moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

2. Are these ordered pairs a function? YES or NO(3,4) (5,6) (7,8) (11,12)​
What is the difference between the mean and the median of the data set? {22, 8, 10 ,18 ,12, 20} a 0 b 2 c 4 d 6
What was the Kansas City Projects?
If the radius is 3.5 and the is 7 what is The approximate area
Which of the following would DECREASE a population? Keeping a steady mortality rate Increasing the mortality rate Increasing the natality rate Decreasing the na
The polygons are similar but not necessarily drawn to scale. What is the value of xr? X-3 2.5 16 Ox=13 Ox=7 Ox= 5.5 Ox= 10
What does the dialect used in Tom's letter reveal about him?
Choose the right party to complete the sentence. Presidential candidate Rutherford B. Hayes represented the Democratic Party. the Republican Party. the Redeemer
Ground beef, pork, or other meats should be cooked to what minimum internal temperature?​
Plz help me again ASAP