lzvcorri5386 lzvcorri5386
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lisa and Mary buy apples and bananas at the store Lisa buys 4 pounds of apples and 3 pounds of bananas and spend $17. Mary buys 5 pounds of apples in 2 pounds of bananas and spend $16. How much does one pound of apples and one pound of bananas cost

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

the bananas cost 3.00 apples cost 5.00

Answer Link

Otras preguntas

Shale is a common sedimentary rock. Which of these was required to form shale? evaporating condensing melting compacting
Find the area of triangle
3. My cat likes not only to sleep, but also
5547x94 what is the answer
Which molecule is used up in photosynthesis?A. Oxygen B. Water C. Nitrogen D. SugarMuch appreciated​
A​ 12-sided solid has faces numbered 1 to 12. The table shows the results of rolling the solid 200 times. Find the experimental probability of rolling a number
In a mouse, the axis that determines the body pattern from the nose to the tip of the tail is.
Factor the equation k^2 + 25
A farmer has a total of 23 pigs and chickens. The 23 animals have a total of 60 legs. How many pigs and how many chickens does the farmer have?
Draw a number line to represent the street sign below