huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Ammar wants to determine how people in his town interact with the ecosystem around them. What field in geography might be closest to his interests
what is 423/6 as a mixed number
round to the nearest hundredth . 7.428
The steps involve in changing the space of line in text​
What material is often used as ground cover for strawberries? A. bricks B. straw C. wood mulch D. grass clippings
in a U1 A genetic change that occurs in a body cell of a mouse will not contribute to the evolution of the species because (1) body cell mutations will cause th
Pick the input(s) into the system. (select all that apply) A battery powered robot with glowing eyes walking across the floor and making noise. Radiant/Light K
January 2, 2018, Cullumber, Inc. purchased a patent for a new consumer product for $810000. At the time of purchase, the patent was valid for 15 years; however,
Jina has scored 79, 85, 89 and 68 on her previous four tests. What score does she need on her next test so that her mean is 80?
Which of the following statements is false