bluebird786 bluebird786
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a box of 150 sharpies for $165 or a dozen for $13.50? Which of the two prices is a better deal and explain why

Respuesta :

esperonr esperonr
  • 02-02-2021

Answer:

do the a dozen for $13.50

Step-by-step explanation:

It will help save money

Answer Link
ofkdae
ofkdae ofkdae
  • 02-02-2021

Answer:

The dozen for $13.50 is a way better deal

Answer Link

Otras preguntas

How many protons, electrons, and neutrons does an atom of iridium (Ir) have
tell whether x and y show direct variation. xy=5
the rhinoceros part 2 Jean becomes ill and complains of _____?
how to solve 10m-2/5=9 3/5
Mai spends 7 3/5 hours in school each day.. Her lunch period is 1/2 hour long, and she spends a total of 7/10 hour switching rooms between classes. The rest of
explain why bacteria in the soil are necessary in this ecosystem
A culture of bacteria doubles every 2 hours. if there are 500 bacteria at the beginning, how many bacteria will there be after 24 hours?
a recipe calls for 6 cups water and 4 cups of flour if the recipe is increased how many cups of water should be used with 6 cups of flour
Find the roots of f(x)=dx^2+ex+f by completing the square.
which fossil occurs on the most landmass what does this suggest about when these particular continents broke up