jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

how did gold help create a strong economy in the kingdom of ghana
janelle practices basketball every afternoon in driveway.Each day,her goal is to make 4 more baskets than she made the day before. if she makes 10 baskets the f
What is the capital of Zimbabwe
Suppose X and Y represent two different school populations where X > Y and X and Y must be greater than 0. Which of the following expressions is the largest?
How would I unscramble this? ¿Uds. adónde van los fines de semana ?
At STP, which 2.0-gram sample of matter uniformly fills a 340-milliliter closed container?
Which of the following BEST describes a social contract as defined by Western philosophers in the 18th century?
what does say i can or i cant and your right either way mean ?
how is jrotc different today then 100 years ago
solve : 11 (9-v)=0 a) -9 b) 9 c) 99 d)-99