abdominguez8421 abdominguez8421
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

You and a friend join a gym. The registration fee is $30 and the monthly membership is $20. If the total bill for you and your friend is $420, how many months did you pay for?

Respuesta :

Lilythelovely11
Lilythelovely11 Lilythelovely11
  • 02-02-2021

Answer:

You payed for 18 months.

Step-by-step explanation:

420-60=360

360÷20=18

Answer Link

Otras preguntas

The layer beneath the crust is the _____. A.mantle B.core C.ocean
Find the unit price in dollars per pound 2 1/4 pounds for $4
Emma pays $108 every six weeks for tennis lessons. What is the price per year for tennis lessons?
5 inches equals how many centimeters
Which example from "Everyday Use" best shows the reader that Maggie is shy and not very confident? A.She stumbles along good-naturedly but can't see well. B.S
Find the sum. (8x2 + 17x) + 6x2 =
what is an unicameral legislature
physical science help please! I will up-vote all answers! The Periodic Table is organized so that atoms of elements with the same number of valence electrons ar
The most important criteria of a good tracking method is that it is ______.
Richard Preston’s primary purpose in writing The Hot Zone was to___readers.