shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

I need an example of a ratio being a rate
Select the correctly punctuated sentence. -The men's choice of television program didn't agree with the Williams's or the childrens'. -The men's choice of telev
Read the sentence. The flute is not as difficult to play as I once thought. Which rewritten sentence begins with an adverb? A. It’s not as difficult to play as
One number is 5 times another. The sum of their reciprocals is 2/5. Determine the smaller number.
Can you make the area of your shape go up but the perimeter go down?
What prevents a plant cell from bursting when it's full of water?
1/2r + 2(3/4r - 1) = 1/4r + 6
Besides making laws, what are some other jobs of the House of Representatives and senate?
At what time of the year are most of the animals living in a temperate forest likely to reproduce? (1 point) In fall or winter to take advantage of food that gr
The $199.99 game console Amy purchased was on sale for 10% off. What amount did Amy get off the price?