Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $3 for 1/3 of a pound. How many pounds can you buy for
$10?

Respuesta :

amitsam amitsam
  • 01-02-2021
10/9 or 1 1/9 pounds
Answer Link

Otras preguntas

Sari and her friends played miniature golf. There were p people in the group. Each person paid $5 for a round of golf and together they spent $9 on snacks. Writ
Select the correct answer. The level of oxygen in the air is measured in a garden and on a city road. Which location has a higher level of oxygen and why?
2. Solve this equation for x: 0.17k - 0.43 = 0.25k + 0.05
A new amusement-park ride that lasts 1 minute can have up to 3,000 riders per hour. How many riders can ride per minute?
Words used in writing that help connect ideas are called _____.
the hidden history of secret passages
Water boils at different temperatures at different elevations. The boiling temperature of water is 212degreesF at sea level​ (0 feet) but drops about 1.72degree
586 + 569 + 357 + 689 is ?
10) It took 3 hours for Emyr to lay 450 bricks. He always works at the same speed. How long will it take Emyr to lay 750 bricks?
What is the product of the reaction of an alcohol and a carboxylic acid when heated together under acidic conditions?