yoomikaprum yoomikaprum
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

1 ounce package of cereal will cost 4÷16=$0.25. $1 = 100 cents. $0.25=0.25x100= 25 cents. Unit cost of package is 25 cents.

Step-by-step explanation:

Answer Link
AaronB2004
AaronB2004 AaronB2004
  • 15-02-2021

Answer:

first answer.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a car travels 20 km west and then 20 km south. what is the magnitude of its displacement vector
can someone help with this
What is the next number in this pattern 453, 463, 473, 483
What two empires are in relation to arabia?
Find the rate that would be better to solve the problem. A painter can paint 4 rooms in 6 hours. How many rooms can he paint in 10 hours? A. B.
(3cosx-4sinx) + (3sinx+4cosx) = 5
14 boys and 21 girls will be equally divided in to each groups what is the biggest number the you can divide the groups into
solve in standard form 2+4i÷7+I
Written sources only go back on history to
Please Help: I don't understand this???